Политика
10.08.2018

„#Минаре” на Омар Раджех е артистична съпротива срещу унищожението.

Японецът Кенджи Шинохе се пита дали виртуалните чувства не са изместили истинските.
Световна предпремиера на спектакъла „#Минаре” на звездата от арабския регион Омар Раджех ще открие 11-ото издание на фестивала за танцов театър One Dance Week на 21 септември в Пловдив. Представлението, което ще бъде показано от 19.30 ч. в Дом на културата „Борис Христов”, е артистична реакция срещу разрушаването на древния град Алепо по време на войната в Сирия. И по-специално на неговата „душа” - хилядолетното минаре на Голямата джамия, сринато под артилерийски обстрел. Спектакълът обединява съвременен танц, визуални изкуства, ориенталска музика и кадри от дронове по време на изпълнението. Това е поредната смела и въздействаща постановка в творческата визитка на хореографа Омар Раджех - съпротива срещу унищожението на древни градове и човешки животи, на исторически постижения и култури, на миналото и бъдещето. Българските зрителите ще имат възможност да гледат „#Минаре” само седмица преди официалната му премиера на престижния фестивал за съвременни изпълнителски изкуства Romaeuropa в Рим.
Човешките емоции в информационното общество през призмата на емотиконите, нов прочит на древен корейски танц за гонене на зли духове и първа среща със себе си - това са част от танцовите миниатюри от Азия, които фестивалът, продължаващ до 14 октомври, включва като акцент в програмата си. Японският хореограф Кенджи Шинохе със соловия си спектакъл ?K(-A-)O?на 22 септември търси отговор на въпроса имат ли място истинските чувства сред виртуалните усмивки. В рамките на същата вечер той ще представи втори солов спектакъл - ?love?. Азиатските миниатюри продължават на 7 октомври с два корейски спектакъла. Мистичният танц Salp’uri ще гони зли духове и ще разваля проклятия от сцената в „Демони” на хореографа Джин А Ким и визуалния артист Джу-Бин Ким. Представлението впечатлява с невероятни костюми и източна естетика на движенията, превъплътени в съвременен танц. Същата вечер публиката ще се срещне с един от най-техничните корейски хореографи Ин Со Лий, който ще търси път към себе си в авторския си моноспектакъл „Първа среща”. Той е представян в Южна Корея, Китай, Унгария, Румъния, а тази година спечели и голямата награда на танцовия фесстивал във Веспрем, Унгария.
One Dance Week 2018 обръща поглед към Литва по време на закриващия уикенд с три впечатляващи представления, носители на най-престижни отличия в страната: „Годос” (12 октомври), Game Over (13 октомври) и „Съвременно?” (14 октомври). Първото заглавие е почерпено от специфичен литовски феномен - отдавна изчезнала от разговорния език дума за „чувство, обвързано с миналото и винаги идентифицирано с жени и техните сънища”. В едноименния спектакъл танцовата компания AURA Dance Theatre и една от водещите хореографи на Литва Бируте Летукайте пресъздават популярни митове от балтийската държава.
Game Over навлиза в света на магическия реализъм на компютърните игри. Двамата герои прескачат от едно „игрално” ниво в друго, провокирайки въображението на зрителя чрез танц, визуални ефекти, музика на живо и омагьосания син пуловер от разказа на емблематичния аржентински писател Хулио Кортасар. Литовският колектив Low Air, който стои зад спектакъла, е компания за градски танцов театър, представяща младото артистично поколение в страната. Честта да закрие фестивала заслужено и с много чувство за хумор е предоставена на трима литовски изпълнители, които иронизират творческия процес, гилдията и танцовата сцена в родината си. В „Съвременно?” Агне Раманаускайте, Мантас Стабачинскас и Паулюс Тамоле ще обяснят по свой начин какво е модерен танц, как се създава подобно представление и зрителите разбират ли посланието му, или то трябва да им се обяснява...
.
.
.