Политика
05.10.2018

Зам.-вътрешният министър Красимир Ципов.
Половината от средствата от санкциите, които постъпват във Фонда за пътна безопасност и се ползват от МВР, да остават в общините. Много общини инвестират в системи за наблюдение и контрол и е редно 50% от постъпленията от глоби да се връщат при тях. Това каза по време на 13-та годишна среща на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.
Той не скри, че идеята за проекта няма да мине лесно през Министерството на финансите, но изрази надежда парламентът да го одобри до пролетта на 2019 г. Промяната вече е заложена в новия Закон за движение по пътищата, където се предвижда и създаването на Съвет за пътна безопасност с участието на НСОРБ. Ципов отчете още, че за полугодието планът за пътни санкции за 2018 г. е изпълнен на 90% въпреки, че още има проблеми с откриването на нарушителите на посочените от тях адреси.
Кметовете пък поставиха своите проблеми пред представителите на управляващите. НСОРБ настоява кметствата да получават годишно целеви субсидии от държавния бюджет за конкретни обекти, а бюджетът на Комисията по бедствия и аварии към МС да бъде удвоен. Местната власт постави този болен проблем при обсъжданията за приноса на общините в опазване на обществения ред и защита на населението при кризи и практическото прилагане на новите законови правомощия на общините с промените в ЗМСМА – новите звена по обществен ред, контролът на безопасност на движението в населените места чрез видеонаблюдение, новата Интегрирана автоматизирана система за сигурност.
Зам.-председателят на НСОРБ и кмет на Димитровград Иво Димов посочи, че сега бюджетът за бедствия и аварии е 72 млн. лв. и годишно недофинансирани остават 200 млн. лв., поискани от общини и централни ведомства за ликвидиране на щети.
„След 3 такива ситуации това лято община Чепеларе, която е в тежко финансово положение, изпитва трудност дори да плаща заплати, тъй като не е получила и лев от вложените в аварийни работи средства”, обясни кметът на града Славка Чакърова. Според нея, заради липсата на пари, малките общини нямат шанс да пишат проекти за превенция на рискови обекти. Столичният кмет Йорданка Фандъкова пък настоя общинските служители да получат правомощия да глобяват дребни нарушители, без да е нужно да търсят съдействието на полицията. „След като кметът е отговорен за всичко на територията на общината, нека има и правото да упражнява контрол”, обоснова се Фандъкова.
.
.
.