Ансамбълът при девойките спечели злато и сребро в отделните уреди на купа "София"

Снимка: Анна Недкова, БФХГ

Българският ансамбъл за девойки спечели златен и сребърен медал във финалите на отделните уреди на международния турнир по художествена гимнастика за купа "София", който се проведе в столицата.

Тимът ни в състав Камелия Петрова, Мария Стаменова, Александра Василева, Кристиана Дойчева, Гергана Трендафилова и Сузан Паладиян събра пълен комплект медали след бронза в многобоя.

На финала на 5 ленти състезателките на треньорите Вяра Ваташка и Цветелина Найденова играха страхотно композицията и взеха титлата с 26,250 точки, а на 5 топки спечелиха сребро, след като бяха оценени с 32,400. Шампион на пет топки стана Израел с 33,600, а на трето място е Украйна с 28,150.

На пет ленти пък на второ място завърши Израел с 24,050 точки, а бронзовите отличия взеха гимнастичките на Полша с 21,500. Финалите при ансамблите изгледаха президентът на федерацията Илиана Раева и вицепрезидентът Мария Петрова.

Успехът на ансамбъла бе гарниран и с медали при жените и девойките индивидуално. Татяна Воложанина спечели титлата в многобоя при жените и се класира за финалите на всичките четири уреда на международния турнир, които ще се проведат по-късно днес. Воложанина се представи отлично и събра сбор от 91,950. Тя получи оценки 23,050 на обръч, 24,000 на топка, 23,800 на бухалки и 21,100 на лента.

"Мина много време от последното състезание и доста се притеснявах първия ден. Вторият ден бях доста по-спокойна. Мисля, че се представих добре, въпреки че имах неточности. Доволна съм, защото не направих много груби грешка, само една на топка", каза Воложанина след състезание.

Втора е Катерина Галкина от Беларус с 90,550, а бронзовото отличие завоюва друга българка - Ева Брезалиева с 86,800 (22,350, 22,150, 23,200 и 19,100).

Стилияна Николова пък влезе във финала на топка, Ева Брезалиева бе финалистка на обръч и лента, а София Иванова се нареди в топ 8 на бухалки.

При девойките Никол Тодорова, която завърши десета в многобоя, спечели бронзов медал на обръч.
Това бе първо голяма състезание за националката, която получи оценка 20,000 за изпълнението си. Шампионка стана полякинята Лилиана Левинска с 21,850, а среброто взе Юсмина Рахимова (Узбекистан) с 20,300.

На топка Тодорова завърши осма, а също осма, но на бухалки се нареди Виктория Георгиева.