ЕС готви нови антируски санкции заради Навални

Министрите на външните работи на страните от Европейския съюз се споразумяха в понеделник за налагането на санкции срещу високопоставени представители на четирите основни силови структури на Русия заради хвърлянето в затвора на опозиционера Алексей Навални, предаде "Ройтерс", позовавайки се на двама дипломати, като впоследствие информацията беше потвърдена и от блока.
На срещата в Брюксел не са били обсъдени конкретни имена, но външните министри все пак са дали зелена светлина за подготвянето на правна рамка и списък с таргетирани физически лица, като те ще станат известни през следващите няколко седмици.
За момента е единствено известно, че санкциите ще засегнат четирима високопоставени представители на руските власти. Предполага се, че става дума за ръководителя на Следствения комитет на Руската федерация, генералният прокурор и директорите на Националната гвардия и на Федералната служба за изтърпяване на наказанията.
Новината беше представена часове, след като върховният европейски представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел изрази надежда, че външните министри от ЕС ще успеят да демонстрират единност и решителност при обсъждането на реакцията на последните действия на Москва.
"Ясно е, че Москва е поела в посоката на конфронтация с Европа, случаят с Алексей Навални е ярък пример за нарушение на руските ангажименти. Руската страна отказва да вземе предвид решението на Европейския съд по правата на човека за Навални," отбеляза Борел.
В коментар за "Велт" руският посланик в ЕС Владимир Чижов предварително предупреди, че Москва ще бъде готова да отговори подобаващо, ако ЕС избере да предприеме нови санкции. Към момента на писане, Русия не е предоставила допълнителен коментар относно решението на външните министри, взето в понеделник.
Припомняме, че след като оцеля при атака с отровен нервен агент и получи лечение в Германия, Навални се върна в Русия в средата на януари и моментално бе арестуван. Почти веднага видният критик на Кремъл бе осъден на многогодишен затвор по обвинение в нарушаване на условно освобождаване за присъда за измама - обвинения, които той твърди, че са абсолютно фиктивни.
В събота на 44-годишния мъж бе отказано обжалване и след това по-късно през деня беше глобен с голяма сума за обида на ветеран от Втората световна война.
Заедно с развитието в Беларус, делото на Навални е най-новия повод за конфликт в отношенията между ЕС и Русия. Блокът вече приложи санкции за ролята на Москва в конфликта в Украйна, както и за отравянето на Навални.
Санкциите по случая Навални не са обаче единствените, които ЕС обяви в понеделник. Освен тях, Брюксел наложи санкции на 19 високопоставени представители на режима на венецуелския президент Николас Мадуро за ролята им в действия и решения във вреда на демокрацията и правовата държава. След взетото от външните министри на ЕС решение, вече общо 55 души от правителството на Мадуро са санкционирани от ЕС със забрана за влизане на негова територия и замразяване на авоари.
"Тези мерки са замислени така, че да нямат отрицателни хуманитарни въздействия или други вредни влияния върху венецуелското население и могат да бъдат отменени", беше посочено в официално изявление на ЕС.
"Прибавените в списъка хора са отговорни за посегателства над избирателните права на опозицията и над демократичното функциониране на парламента, както и за тежки нарушения на човешки права и ограничения на основни свободи", се уточнява в изявлението.
Освен тях, Брюксел обяви и че ще разработи и списък срещу армията в Мианмар, която извърши военен преврат по-рано този месец.