Новак Джокович с нова крачка към календарния "Голям шлем"

Водачът в световната ранглиста по тенис Новак Джокович направи нова крачка към осъществяването на немислимия календарен "Голям шлем". Сърбинът победи с 1:6, 6:3, 6:2, 6:2 американеца Дженсън Бруксби и се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ. Така той е само на три мача от това да спечели четирите титли от "Големия шлем" в рамките на една календарна година и да се превърне в първия играч при мъжете с 21 титли.

Срещу намиращия се на 99-о място Джокович започна изненадващо колебливо и загуби първия сет с 1:6 за едва 30 минути. Сърбинът показа признаци на събуждане във втория сет, в който потегли с 3:0. Бруксби обаче върна пробива и намали за 2:3 след маратонски пети гейм, но веднага след това американецът отново бе пробит.
Това позволи на Джокович да изравни сетовете на 1:1 след 6:3 във втория, а 20-годишният му съперник нямаше повече съпротивителни сили. В третия и четвъртия сет Джокович даде общо четири гейма и така намери място в топ осем на турнира в Ню Йорк за първи път от 2018 година, когато вдигна трофея за трети път.
За място на полуфиналите Джокович ще срещне поставения под номер 6 Матео Беретини, като мачът ще бъде повторение на финала от "Уимбълдън". За Джокович това ще бъде първи мач срещу играч от топ 50 от началото на турнира. Италианецът стигна до финалната осмица в Ню Йорк за втори път след 2019 година, като стори това след успех над квалификанта Оскар Оте (Германия) с 6:4, 3:6, 6:3, 6:2 за 2 часа и 22 минути игра.
Беретини направи 12 аса в мача и спечели 89 процента от точките при вкаран първи сервис, което остави минимални шансове на намиращия се на 144-то място в ранглистата Оте.
За първи път на четвъртфинал на турнир от "Големия шлем" се класира южноафриканецът Лойд Джордж Харис. Той победи с 6:7(6), 6:4, 6:1, 6:3 поставения под номер 22 в схемата Райли Опелка от САЩ.
Двубоят се превърна в истинско надстрелване от линията за начален удар, като Харис записа 36 аса срещу 24 за 211-сантиметровия Опелка.
Американецът първи нанесе удар, като спечели първия сет след тайбрек с 8:6 точки. Това обаче бе почти всичко от него в мача, тъй като в следващите три сета предимството на Харис бе видно. Южноафриканецът не допусна повече нито един пробив, а в същото време спечели на пет пъти подаването на съперника си.
За място на полуфиналите 24-годишният Харис ще играе с поставения под номер 4 в схемата олимпийски шампион Александър Зверев от Германия.