Образователният министър Красимир Вълчев: Няма да се учи дистанционно
Епидемиолог решава за по-кратка изолация на деца без симптоми

Родителите могат да са спокойни, категорично не предвиждаме цялостно преминаване към дистанционна форма на обучение. Това заяви във Варна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той обясни, че не се предвижда цялостно преминаване на системата към електронна среда.
“Това, което обсъдихме и избрахме през лятото, нещо, което във всички страни се случва, е превключване за отделни паралелки. Надявам се да няма за цели училища, цели общини и цели области. Към момента имаме 4 на 1000 карантинирани паралелки, т.е. 4 учат в електронна среда, 996 учат в училището. Ако се запазят тези среднодневни стойности, очакваме с натрупване този процент да се покачи максимум до 1%”, каза Вълчев. Праговете от болни ученици, при които школото ще преминава в електронна среда, ще бъдат вдигнати, съобщи още министърът.
Дискусионен е въпросът дали трябва да се намали срокът на карантина за деца, които нямат изразена симптоматика, но са били контактни и са поставени под 14-дневна карантина. Тук отново трябва да се произнесе лекар епидемиолог. От гледна точка на образованието е по-добре срокът да е по-кратък, смята министърът. Но в същото време обясни, че 14-дневният срок обаче гарантира, че ако има вирус в организма на човек, той ще се изчисти. „Наблюденията показват, че вирусът остава в организма до 10-12 дни.
Заплатите на ректорите според свършеното
Изработихме т.нар. стратегически цели и задачи на всяко държавно висше училище, които се залагат в договорите за управление и от чието изпълнение ще зависи възнаграждението на ректорите, заяви във Варна министърът на образованието Красимир Вълчев. „Тези задачи ще включват най-малкото да ги насърчим да работят по няколко основни теми. Първо какво учат, как учат, инвестиции в младите преподаватели, както и развитието на научната дейност.