Страхотната Цвети Пиронкова напуска US Open с гордо вдигната глава

След три години извън корта заради майчинството, чаровната пловдивчанка показа, че още има потенциал за големия тенис

Голямата Цветана Пиронкова се бори, но не успя. На 32 години и след 3 сезона извън корта, чаровната пловдивчака достигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ, където отпадна от тенис чудовището Серена Уилямс след 6:3, 3:6, 2:6.

Въпреки това остава сладостта, че никой не очакваше такова класиране от Цветана. Влязла като тотален аутсайдер, тя успя да вземе скалповете на бившата номер 1 Габрине Мугуруса, а след това и на Дона Векич, преди да се стигне до епичния й мач с Дона Векич, който също спечели. Сега обаче не успя срещу Серена.

Достигането на Цвети до четвъртфиналите й гарантира завръщане в първите 150 на световната ранглиста. Тя обаче ще се появи официално там, след като изиграе още три турнира. Както е известно, в момента бившата ни първа ракета играе с така наречения защитен ранкинг, който позволява тенисистките да запазят позицията си в класацията на WTA от момента, в който излязат в майчинство. В онзи момент, Пиронкова беше №123.

Серина стартира двубоя на майките по изключителен начин, като наниза два аса в полето на Пиронкова. Това бе достатъчна предпоставка геймът да отиде при американката. Последва смени на спечелени, като се стигна до определящата сета пета част. В нея Пирконкова бе като професор, проби сервиса на Серина, а след това затвърди брейка и беше въпрос на време да поведе с 1-0. Впрочем това бе едва трети сет, който Цвети печели срещу Уилямс в четирите сблъсъка помежду им.

Вторият сет започна приказно за 32-годишната пловдивчанка. Тя успя да пробие носителката на 23 титли от Големия шлем още в първия гейм, но след това не успя да затвърди. След като загуби сервиса си започна размяна на части. Така бе до 3:4, когато Серина вкара в действие мощните си удари и проби за 3:5, а малко по-късно изравни резултата и в сетовете.

За съжаление третият сет започна кошмарно за Пиронкова, която вече бе видимо изморена. Серина натисна и проби в гейм, който продължи повече от 5 минути, а след още толкова вече водеше с 2:0. Цветана обаче не се предаде и, макар и трудно, взе следващия. Последва нова мощна атака на Серина Уилямс, в която Пиронкова успя да стигне само до още два гейм. Така американката продължи напред. На полуфиналите тя ще се изправи срещу победителката от мача между третата майка, достигнала четвъртфиналите – Виктория Азаренка (Блрс), и Елизе Мертенс (Бел), който трябваше да се играе тази нощ.

Серина пък засипа нашето момиче със заслужени комплименти.

Тази победа показва колко корави могат да бъдат майките, обяви в интервю на корта Серена Уилямс след победата си над Цветана Пиронкова на US Open. - Когато родиш дете, можеш да направиш абсолютно всичко. Тя (бел. ред. - Пиронкова) игра много силно. Изумително е това, което постигна! Невероятна е и заслужава уважение. В един момент дори си помислих, Боже, как го прави! Но тя все пак е по-млада от мен“, не скри Серина възхищението си от представянето на българката.